U Vranju će se od 9. do 11.09.2022. u Medijskom skloništu (Osme brigade 3) održatu projekcije 12 omladinskih filmova u okviru Karavana Slobodne zone Junior, kao i organizovati razgovor sa autorkom Teodorom Jovanović koja će predstaviti svoj rad u subotu, 10.09. Projekcije će biti organizovane od strane NVO “Generator” u saradnji sa Info Vranjskim i neformlanom grupom mladih “Viridi”.
Program festivala:
09.septembar
- Šljokica u slepom crevu
r.Irena Antin
Srbija, 17’, 2021.
- Čiji? Čija? Čije?
r.Jana Toman
Srbija, 19’, 2021.
- Epitaf zaboravljenima
r.Adem Tutić
Srbija, 25’, 2021.
- Priče iz života tri žene
r.Tamara Zelenak
Srbija, 20’, 2021.
10. septembar
- Oprati pre korišćenja
r.Lena Trifunović
Srbija, 12’, 2021.
- Oktobar
r.Vanja Čečen
Srbija, 7’, 2021.
- Tišina
r.Katarina Jug
Srbija, 20’, 2021.
- Severni grad
r.Teodora Jovanović
Srbija, 17’, 2021
Hrabri razgovori: Teodora Jovanović, autorka i Milica Grujić, moderatorka
11.septembar
- Ispod kruške, kruška
r.Nebojša Resanović
Srbija, 20’, 2021.
- Slučajevi
r.Milica Rauški
Srbija, 17’, 2021.
- Na naš način
r.Marina Todić
Srbija, 12’, 2021.
- Oči u oči
r.Jelena Zrnić
Srbija, 15’, 2021.
Program Slobodna zona Junior uspostavljen je 2006. godine sa namerom da se u Srbiji pokrenu razgovori i prošire znanja o aktuelnim društvenim i političkim temama iz celog sveta, te da se putem primene angažovanih filmova u obrazovanju doprinese razvoju kritičkog razmišljanja kod mladih ljudi, povećanju medijske pismenosti, tolerancije, te razbijanju predrasuda i stereotipa.
Program se tokom godina širio, te danas obuhvata aktivnosti u osnovnoškolskoj, srednjoškolskoj i visokoškolskoj nastavi, kao i vanškolske programe za srednjoškolce. U okviru potprograma Slobodna zona u osnovnim i srednjim školama do sada je izdato 4 priručnika praćenih kompilacijama filmova za korišćenje filma u nastavi u osnovnoškolskom i srednjoškolsom obrazovanju. Seminar u okviru ovog programa do sada je prošlo više od 1300 nastavnika osnovnih i srednjih škola iz cele Srbije, a program je iz ciklusa u ciklus bivao akreditovan od strane Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja.
Nakon višegodišnjeg rada u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju, metodika rada sa filmom kao nastavnim sredstvom uvedena je i u visokoškolsko obrazovanje. Tokom školske 2016/2017. godine akreditovan je i novi predmet “Film u nastavi”, koji je realizovan na studijskom programu master akademskih studija Centra za obrazovanje nastavnika na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Deo projekta Slobodna zona Junior čine i radionice angažovanog dokumentarnog filma za srednjoškolce – Regionalni kamp angažovanog filma za srednjoškolce i škola dokumentarnog filma za srednjoškolce “Free Zone Filmmaker School”. Cilj ove radionice jeste da srednjoškolcima pruži uvid u domete društvenog aktivizma, različite aspekte kreiranja društveno angažovanog filma, da ih ohrabri na interkulturalni dijalog, podstakne i podrži u razvijanju ideja.
Od 2017. godine pokrenut je i projekat Putujući bioskop “Slobodne zone Junior“ sa radionicom medijske pismenosti i video izložbom učeničkih radova u okviru kojeg je prethodnih godina preko 1700 srednjoškolaca iz više od 40 mesta u Srbiji imalo priliku da učestvuje na dvočasovnim radionicama vođenim od strane stručnih eksperata Slobodne zone Junior i da uči o medijskoj pismenosti.
U 2020. godini Slobodna zona Junior otpočela je sa realizacijom dva velika projekta Naše razlike su naša snaga i How Do I See You?
Projekat Naše razlike su naša snaga za cilj ima da doprinese podsticanju, unapređenju i promovisanju vrednosti jednakosti, multikulturalizma, prihvatanja drugog i drugačijeg i poštovanja kulturne raznolikosti među mladima u Srbiji. Projekat je direktno uključio 90 izabranih mladih kreativaca uzrasta od 15 do 26 godina koji žive na teritoriji Republike Srbije.
U zavisnosti od njihovog interesovanja, jedan deo mladih učestvovao je u Kampovima društveno-angažovanog filma Slobodne zone Junior koji su rezultirali proizvodnjom 12 dokumentarnih ostvarenja, dok drugi deo njih učestvuje u Radionicama za facilitaciju dijaloga na teme pokrenute u filmovima nastalim u okviru projekta.
Dokumentarni filmovi praćeni razgovorima nakon projekcija biće prikazivani od proleća do jeseni 2022. godine na posebno organizovanim filmskim događajima u srednjim školama i lokalnim organizacijama u 60 mesta u Srbiji. Projekcije će biti deo šire kampanje za podizanje svesti o važnosti negovanja kulturne raznolikosti i multikulturalizma.
Proizvedeni filmovi, zajedno sa predloženim modelima njihove upotrebe u edukaciji, biće dostupni i na posebnoj platformi koja će predstavljati dragocenu bazu resursa za korišćenje filma kao sredstva za podizanje svesti o važnosti multikulturalizma. Projekat je finansiran od strane Evropske unije u okviru programa Podrška civilnom društvu Delegacije Evropske unije u RS, a sufinansiran je od strane Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu i Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog RS.