Brezanska reka, jedan od dragulja planine Goč, nekadašnja atrakcija za rekreativne i ribolovne turiste, danas privlači užasnute poglede svakog prolaznika namernika svojim isušenim koritom u dužini od preko 3,5 kilometara.
Naime, 2017. godine na ovoj reci je izgrađena mini-hidroelektrana (MHE) “Kunara”, snage 1.524 KW i dužine cevovoda 3,6 kilometara. Investitor te mini-hidroelektrane je “Kunara” d.o.o. iz Kraljeva, a projekat za građevinsku dozvolu je radio “Hidro-Tan” d.o.o. iz Beograda.
– Inače, “Kunara” d.o.o. iz Kraljeva je jedan od devet investitora koji su do sada postali povlašćeni proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora, a putem izgradnje i eksploatacije MHE na teritoriji Kraljeva koje su devastirale preko 22 kilometra planinskih rečnih tokova – kažu iz Udruženja “Sačuvajmo reke Kraljeva”.
Takođe, trasa MHE “Kunara” u potpunosti je prekrila kilometar posebnog staništa riba “Gočka reka”. Kako navodi prof. dr Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta iz Beograda, na ovoj reci je protok vode iznad vodozahvata od 250 l/s, predviđeni biološki minimum je 100 l/s, a stanje od vodozahvata do mašinske zgrade, u dužini od preko 3,5 kilometara, samo 17 litara protoka u sekundi.
– Zbog toga je u ovoj reci došlo do potpunog pomora zaštićene potočne pastrmke i ostalog živog sveta – rekao je Ristić.
Još jedan investitor, “Hidro-Tan” d.o.o. iz Beograda, koji je istovremeno i projektant građevinske dozvole za MHE “Kunara”, planira gradnju mini-hidroelektrane – MHE “Karaula” – na Brezanskoj reci, u Specijalnom rezervatu prirode “Goč-Gvozdac”, i već je prijavio radove. Ovome se oštro usprotivio Šumarski fakultet u Beogradu, inače upravljač pomenutog specijalnog rezervata prirode, i najavio da šumske posede neće dati u zakup za ovakve namene.
Preuzeto od sadamalo.blogspot